Fuel Cost Calculator in km, Liters and L/100 km

Fuel cost calculator in km: enter distance, fuel consumption and price per liter. Works with L/100 km, km/L or UK MPG.

One way.

Changing the unit converts the number for you.

Example price. Enter what you pay per liter.

Pick your car to fill in its EPA MPG
Use which rating?

EPA ratings from fueleconomy.gov. You can still type your own MPG.

More options
Trip

Your fuel cost

Fuel cost, one way

€35.10
Fuel needed
19.5 L
Cost per 100 km
€11.70
Cost per km
€0.117
Round trip
€70.20

Based on the example price. Change it to the price you pay.

Fuel cost by distance and by tank

These tables use the consumption, price and currency in the calculator, so they update as you type.

Cost for 100 to 2,000 km

At 6.5 L/100 km and €1.80 per liter (example price)
DistanceFuelCost
100 km6.5 L€11.70
250 km16.3 L€29.25
500 km32.5 L€58.50
1,000 km65.0 L€117.00
2,000 km130.0 L€234.00

Cost and range of a full tank

At 6.5 L/100 km and €1.80 per liter (example price)
TankTo fillRange
40 L€72.00615 km
50 L€90.00769 km
60 L€108.00923 km
70 L€126.001,077 km

Worked example: a 300 km drive

Example price
  1. Fuel used: 300 km × 6.5 L/100 km ÷ 100 = 19.5 liters
  2. Fuel cost: 19.5 liters × 1.80 = 35.10
  3. Cost per 100 km: 6.5 × 1.80 = 11.70

The round trip doubles it to 70.20. The 1.80 per liter is only an example, so enter the price at your station, in your own currency, for your number.

How the metric fuel cost is calculated

Fuel cost = km × L/100 km ÷ 100 × price per liter

The calculator turns every consumption unit into L/100 km first: km/L becomes 100 ÷ km/L, UK MPG becomes 282.481 ÷ UK MPG, and US MPG becomes 235.215 ÷ US MPG. Distances in miles are converted with 1 mile = 1.609344 km. A UK gallon is 4.54609 liters and a US gallon is 3.785411784 liters, which is why the two MPG figures differ for the same car.

Cedrick Reese added the metric version after years of driving in Europe, from Poland to Italy, where the questions are the same but the numbers come in liters, kilometers and euros. It uses the same formula as the site's main calculator, with exact conversion factors for kilometers and both kinds of gallon, and each result is checked against the 300 km worked example above. The currency is only a symbol: the page doesn't convert currencies or publish fuel prices. The car picker fills in US EPA ratings, converted to your chosen unit, and is rebuilt from the fueleconomy.gov dataset whenever it's refreshed.

Metric fuel cost questions

How do I calculate fuel cost per km?

Multiply your L/100 km figure by the price per liter, then divide by 100. A car using 6.5 L/100 km with fuel at an example price of 1.80 a liter spends about 0.117 per km, or 11.70 per 100 km.

How do I work out the fuel cost of a trip in liters?

Multiply the distance in km by your L/100 km and divide by 100 to get the liters, then multiply by the price per liter. A 300 km drive at 6.5 L/100 km uses 19.5 liters, which costs 35.10 at an example price of 1.80 a liter.

How do I convert L/100 km to km/L?

Divide 100 by the L/100 km figure. 6.5 L/100 km is about 15.4 km/L, and the same sum works the other way: 100 ÷ 15.4 km/L is about 6.5 L/100 km. With L/100 km lower is better, while with km/L higher is better.

What is the difference between UK MPG and US MPG?

A UK (imperial) gallon is 4.54609 liters and a US gallon is 3.785411784 liters, so the same car shows a higher MPG in UK figures. Multiply US MPG by about 1.201 to get UK MPG. To get L/100 km, divide 282.481 by UK MPG or 235.215 by US MPG.

Does this calculator work in my currency?

Yes. The math is the same in any currency, so enter the price per liter you pay and pick the symbol you want to see. The calculator doesn't convert between currencies or look up local prices.

More fuel tools

Prefer miles, gallons and dollars? Use the fuel cost calculator. For a road trip with tolls, lodging and a per-person split, try the trip cost calculator, which also works in kilometers and liters.

To compare fuel use between two cars, see the vehicle fuel cost comparison on our sister site, GasMileageCalculators.com.

The guides are in miles and gallons, but the ideas carry over. Start with how to save money on gas.

Sources

Last reviewed: October 4, 2026.